google.com, pub-7727612453938498, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Kurtuluş Savaşı Döneminde Uluslararası Heyetler ve Raporları

Kurtuluş Savaşı Döneminde Uluslararası Heyetler ve Raporları

2009-02-19 12:21:00
Uluslararası Heyetler ve Raporları


1- Amiral Bristol Raporu


İzmir’in işgali üzerine Dünya kamuoyunda büyük tepkiler yaşanacak. Bunun üzerine Paris’te bulunan büyük devletlerin temsilcilerinden oluşan Yüksek Komiserlik Makamı ABD’li Amiral Bristol başkanlığında, İngiliz General Hare, Fransız General Bunoust ve İtalyan General Dall Olio’dan oluşan bir heyeti Batı Anadolu’ya gönderdi.

Komisyon yaptığı incelemeler sonucunda Ege bölgesindeki karışıkların ve çatışmaların sebebinin Türkler değil Yunanlılar olduğunu bildirdi. “Ege bölgesinde nüfus çoğunluğu dahi Türklerden oluşmaktadır. Yunan ordularının yaptığı işgal yanlıştır” diyerek Türk Kurtuluş Savaşına destek veren uluslar arası bir belge olmuştur (13 Ekim 1919). Bristol bu raporu Paris Barış Konferansına da göndermiştir.

 

2- General Harbourd Raporu


ABD’li General Harbourd başkanlığındaki heyet Türkiye’de manda idaresi ve Ermeni meselesi ile ilgili bir rapor hazırlamak üzere Anadolu’ya geldi. Anadolu ve Kafkasya’da bir aydan fazla araştırma yapan Heyet “Report of the American Military Mission to Armenia” adlı raporunda Doğu Anadolu’daki Ermenileri tamamıyla haksız bulmuş ve Doğu Anadolu’da nüfus çoğunluğunun da Türklere ait olduğunu belirtmiştir (Ekim 1919). Bu rapor Doğu Anadolu Türk varlığını uluslar arası alanda destekleyen bir belgedir.

 

3- Milne Raporu ve Milne Hattı


Batı Anadolu’da başlayan Yunan işgali üzerine Kuvay-ı Milliye direnişe geçecek ve bu durum karşısında kendi ilerleyişlerini durdurmaya çalışan kuvay-ı milliye’den korunmak için İtilaf Devletleri Yüksek Komiserliği’ne müracaat edeceklerdir.


İtilaflar bu amaçla General Milne’yi görevlendirdiler. Milne Ayvalık’ın kuzeyinden başlayarak doğudaki Akmaz Dağına ve oradan güneye dönerek Umurlu’ya kadar uzanan ve Selçuk hizasından Ege Denizine uzanan bir hat çizmiş ve Kuvay-ı Milliye’nin bu hattı geçemeyeceğini İstanbul Hükümetine bildirmiştir. Fakat Kuvay-ı Milliye bu Milne Hattına uymamıştır. Bu hattın kurulma amacı Yunan birliklerinin güvenliğini sağlamaktan başka bir şey değildir.

 

7411
0
0
Yorum Yaz
google.com, pub-7727612453938498, DIRECT, f08c47fec0942fa0