google.com, pub-7727612453938498, DIRECT, f08c47fec0942fa0 2011-2012 KPSS Tercih Başvuruları İle İlgili Sorular ve Cevaplar

2011-2012 KPSS Tercih Başvuruları İle İlgili Sorular ve Cevaplar

2011-01-05 10:39:00

2011- 2012 Kpss tercih süreci ile ilgili bir çok soru gelmektedir. Herkese cevap vermek için yeterli zamanım yok. Burada sık sorulan ve birbirine benzeyen sorularla ilgili açıklama yapmak istiyorum. Eğer bu açıklamalarda sorularınıza cevap bulamazsanız konu altından yorum bölümüne sorularınızı yazabilirsiniz. 

 

1- KPSS TERCİH BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?


Ösym' nin yaptığı genel alımların ilki 24.01.2011-02.02.2011tarihleri arasında yapılacak. Tercih başvurularının başladığına dair duyuru için www.osym.gov.tr adresini takip edebilirsiniz. Bu alımlarda genellikle 657 sayılı kanuna tabi kadrolu memur alımları yapılmaktadır. Az sayıda sözleşmeli alımda olabilmektedir. 

Bu alımlar dışında KPSS 2010 sonuçlarına göre 4/b sözleşmeli personel alımı da olabilmektedir. Bu alımların gün gün takip edilmesi gerekir. İlanı yapan kurumlara doğrudan başvurulması gerekmektedir. Bu ilanları toplu olarak takip etmek için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

http://kpssdershanesi.blogcu.com/kpss-puani-ile-memur-ve-isci-alimlarini-nereden-takip-edebilirim/4487569

2- KPSS TERCİH KILAVUZUNA NASIL ULAŞABİLİRİM?

Ösym tarafından yapılacak olan alımlarda tercih kılavuzu alımlardan önce ÖSYM' nin sitesinden yayınlanmaktadır. Tercih klavuzu adresinize gelmemektedir. Kılavuzu Ösym bürosundan almanıza da gerek yoktur.

 

3-ŞU AN MEZUN DURUMDA DEĞİLİM TERCİH YAPABİLİR MİYİM?

Tercih yapabilmek için ön koşul Kpss' ye girdiğiniz öğrenim düzeyinden mezun olmanızdır. Eğer mezun durumda değilseniz mezun olana kadar tercih yapamazsınız. Son sınıfta KPSS' ye girenler mezun olduktan sonra tercih yapabileceklerdir.

4-TERCİH YAPABİLMEK İÇİN GEREKLİ BARAJ PUANI VAR MI?

KPSS de tercih yapabilmek için herhangi bir asgari puana gerek yok. Sınava giren ve KPSS puanı hesaplanan herkes  tercih yapabilir.

5-2008 ve 2009 KPSS PUANLARI GEÇERLİ Mİ?

2008 KPSS puanlarının geçerliliği yeni yapılan sınavla birlikte geçerlilğini kaybetti. Artık 2008 KPSS puanı ile tercih yapamazsınız. 2009 KPSS ise Öğretmenlik ve KPSS A grubu kadrolar için yapıldığından KPSS B grubu atamalarda bu puan kullanılamayacaktır.

6- KPSS TERCİH BAŞVURULARINDA YAŞ SINIRI VAR MI?


Ösym tarafından yapılan merkezi yerleştirmelerde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Bu alımlarda genel olarak yaş şartı aranmamaktadır. Ancak kurumların kendi yayınladıkları ilanlarla aldıkları 4/b sözleşmeli personel, polis, itfaiye eri alımı gibi alımlarda yaş sınırı olabilmektedir.

7-KPSS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Tercihler ÖSYM' nin internet sitesi üzerinden online olarak yapılacaktır. T.C. Kimlik numarası ve aday şifresi ile sisteme girilerek 15 tercih yapılabilecektir. Puanınız yüksekse yaşadığınız il veya çalışmak istediğiniz ili tercih edebilirsiniz. Gitmek istemediğiniz ili tercih etmeyiniz. Tercih yapacağınız kurumun mali ve sosyal haklarını araştırmanız yararınızadır. Ayrıca nakil, eş durumundan yer değiştirme durumlarınıda gözönünde bulundurunuz. Türkiye çapında örgütlenen kurumlarda nakil daha kolaydır. Ancak üniversite de memur olursanız nakil şansınız çok azalır. Tercihlerde öncelikle kendi alanınızdan tercih yapınız.

8- KPSS' DE ....PUAN ALDIM ATANIR MIYIM?

Adaylardan en çok gelen soru kpss' de şu kadar puan aldım atanırmıyım şeklinde. Öncelikle atanmada taban puanlar her yıl değişmekte. Yapılan sınavların standart sapmaları farklı olduğundan bir önceki yılda yapılan kpss ile yerleşenlerin taban puanları ile bu yıl yapılacak olan sınavdaki taban puanlar değişebilmektedir. Mezun olunan alanlara göre de yerleştirme puanları değişmekte. Örneğin bir düz lise mezunu 90 puanla atanamazken, hemşire yada orman muhafaza memuru 60-70 puanla atanabilmektedir. Öyle ki bazı alanlarda yeterli tercih olmadığından kadrolar bile boş kalabilmektedir. Şu kadar puan aldım atanabilir miye cevap vermek şu aşamada zor. Elimizde yeterli veri yok. Sınava sizin bölümünüzden ne kadar kişi girdi? Bölümünüz içindeki başarı sırası ne? Bölümünüz mezunlarından kaç kişi alınacak? Bu kişiler nereleri tercih edecek? Bulunduğunuz ilde size uygun kadro açılacak mı? Bunları bilmeden sağlıklı değerlendirme yapılamaz. Yapılsa bile afaki olur. İlk atamalar yapılıp taban puanlar açıklandıktan sonra bundan sonraki yerleştirmeler için daha sağlıklı yorumlar yapılabilir. Bu nedenle şu kadar puan aldım atanabilir miyim şeklindeki sorulara cevap vermek istemiyorum. Ne kimseyi boş yere umutlandırmak ne de umudunu kırmak istemem. Lütfen atanır mıyım? şeklinde spesifik sorular yerine geneli ilgilendiren sorular sorarsanız sevinirim ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. 

Yine de  bir veri olması açısından aşağıdaki linklerden geçmiş yıllardaki yerleştirmelerde oluşan taban puanları incelerseniz durumunuz için bir fikir edinebilirsiniz.

KPSS-2010/1: Yerleştirme Sonuçlarındaki En Küçük ve En Büyük Puanlar

 Ortaöğretim

 Önlisans

 Lisans

KPSS-2009/3: Yerleştirme Sonuçlarındaki En Küçük ve En Büyük Puanlar

EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK PUANLAR (LİSANS)

EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK PUANLAR (ÖNLİSANS)

EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK PUANLAR (ORTAÖĞRETİM)

 

 

55089
0
0
Yorum Yaz
google.com, pub-7727612453938498, DIRECT, f08c47fec0942fa0